logo STYLEM
Komputery
Peryferia komputerowe
Telefony i Akcesoria
RTV i AGD
Fotografia

Obudowy komputerowe – jaką wybrać? PORADNIK 

Obudowy do komputera, takie jak obudowa desktop to podstawowe i niezbędne części wyposażenia komputera. Rzadko, jednak zwracamy uwagę na ich wybór, co jednak jest błędem, ponieważ dobra obudowa ma znaczenie w zakresie użytkowania komputera. 

Obudowy komputerowe – rodzaje

Rodzaj obudowy komputerowej wpływa na właściwą wentylację i niższe temperatury podzespołów. Co więcej, obudowa na komputer wpływa także na cichszą pracę. Istnieją różne typy, a tym samym rodzaje obudowy (ranking obudów znajduje się poniżej).

I tak, chętnie wybierane są np. obudowy Tower, w tym mini i midi Tower, które mają standardowe konstrukcje i istnieją na rynku od wielu lat. Są to ciche obudowy komputerowe, pozwalające na konfigurację i dostęp do dodatkowych opcji. Wymienia się pięć rodzajów takich obudów, z uwagi na rozmiar: Midi Tower, Mini Tower, Micro Tower, Full Tower oraz Cube Towe

Do innych rodzajów obudowy zalicza się: obudowy Desktop, które mają z założenia zajmować jak najmniej miejsca, obudowy Slim o małych rozmiarach, obudowy SFF(Small Form Factor) – czyli jeszcze mniejsza wersja, która daje dodatkowo możliwość zamontowania płyty głównej. Takie obudowy dają możliwość stworzenia domowego centrum multimedialnego – mowa tu głównie o takich  produktach jak np. obudowy HTPC (Home Theater Personal Computer), posiadające często wyświetlacz LCD i pilot zdalnego sterowania.

Lista polecanych modeli

Dobra obudowa PC powinna być trwała i posiadać parametry odpowiednie dla naszych potrzeb. W każdej z kategorii wskazanych wyżej rodzajów obudowy można znaleźć lepsze i mniej odpowiednie wersje obudowy, ale ważne są też kwestie techniczne, takie jak np. sposób wykonania oraz rozstawienie portów i złączy. 

Obudowa do komputera powinna, przede wszystkim, posiadać dobry materiał wykonania. Jest to, bowiem strefa ochronna i miejsce montażu poszczególnych podzespołów, dlatego warto zwracać uwagę na solidność i jakość użytych materiałów. Ściany powinny być jak najgrubsze, a obudowa nie powinna zawierać ostrych krawędzi, by nie zranić użytkownika. 

Obudowy komputerowe z oknem

Ważną kwestię stanowi też okno. Obudowy komputerowe z oknem są wygodne, ponieważ pozwalają zajrzeć do środka bez konieczności demontowania obudowy. Takie rozwiązania wybierają też osoby, które szukają takich produktów jak np. obudowy komputerowe dla graczy, ponieważ okno daje ciekawy efekty designerskie i wyraźne podświetlenie.

Obudowy komputerowe z podświetlaniem RGB

Podobne właściwości daje obudowa RGB – posiadająca wbudowany wentylator i podświetlenie. Jeśli, jednak wystarczy nam w zupełności standardowa obudowa ATX na potrzeby komputera w domu to nie ma konieczności posiadania okna.

Nazwa AEROCOOL OBUDOWA AEROCOOL GS CS-107-A-BK-v2 FRGB AEROCOOL OBUDOWA AEROCOOL PGS HEXFORM-G-BK-V2 FRGB Thermaltake Obudowa Commander C32 szkło hartowane ARGB Thermaltake obudowa - V350 TG ARGB Air/Black ARGB Fan*3 Thermaltake obudowa - View 51 ARGB Tempered Glass Cooler Master OBUDOWA COOLER MASTER HAF 700 FULL TOWER Z OKNEM BEZ PSU WENTYLATOR LED ARGB
Producent AEROCOOL AEROCOOL Cooler Master
Opinie 0.0 0.0 0.0 0.0 0.0 0.0
Miniaturka
Stan Nowy Nowy Nowy Nowy Nowy Nowy
EAN 4710562759389 4711099471799 4713227520508 4713227530798 4713227523868 4719512127469
Kod producenta AEROPGSCS-107-A-V2 AEROPGS-HEXFORM-GBK2 CA-1N3-00M1WN-00 CA-1S3-00M1WN-03 CA-1Q6-00M1WN-00 H700-IGNN-S00
Kolor czarny czarny czarny czarny czarny szary
Typ obudowy Midi Tower Micro Tower Midi Tower Midi Tower Midi Tower Full Tower
Zasilacz w zestawie nie nie nie nie nie nie
Standard płyty głównej ATX, microATX, Mini-ITX microATX, Mini-ITX ATX ATX, microATX, Mini-ITX ATX, microATX, Extended ATX (EATX), Mini-ITX ATX, microATX, Extended ATX (EATX)
Cena 187.92 zł 225.11 zł 590.54 zł 699.77 zł 1,019.49 zł 1,428.39 zł

Obudowy z zasilaczami w zestawie

Standardowo obudowa do komputera stacjonarnego sprzedawane są bez zasilacza w zestawie. Jednak w przypadku tańszych komputerów o podstawowej konfiguracji, dobrym rozwiązaniem może być wybór obudowy z zasilaczem w cenie. W takiej sytuacji musimy pamiętać o prawidłowym doborze pozostałych podzespołów naszego komputera w stosunku do parametrów zasilacza. 


powróć do artykułów