logo STYLEM
Komputery
Peryferia komputerowe
Telefony i Akcesoria
RTV i AGD
Fotografia

Każdy z nas chce jak najlepiej chronić zawartość swojego komputera, a do tego niezbędny jest dobry program antywirusowy. Na rynku można znaleźć wiele programów, dlatego warto wiedzieć czym się kierować przy wyborze antywirusa.

Wybierając program antywirusowy do ochrony komputera warto wziąć pod uwagę parametry techniczne, które mają wpływ na działanie systemu i skuteczność ochrony dla użytkownika korzystającego z dostępu do sieci. Warto też wiedzieć, że większość programów antywirusowych pozwala obecnie na detekcję na poziomie 100%, dlatego, jeśli widzimy ofertę sprzedaży programu antywirusowego, który chroni np. na poziomie 95%, to warto rozważyć zakup, mając na uwadze fakt, że można oczekiwać lepszych rozwiązań na rynku.

Jaki antywirus wybrać płatny czy darmowy?    

Na rynku można znaleźć kilkanaście produktów zabezpieczających w wersji darmowej lub płatnej. Jaką wybrać? Programy antywirusowe free są dostępne najczęściej w formie TRIAL i FREE. Wersja FREE do darmowa ochrona komputera działająca przez rok, która zabezpiecza przez wirusami i końmi trojańskimi. Takie oprogramowanie antywirusowe jest regularnie aktualizowane i dobrze działa w przypadku np. prywatnych komputerów, jednak najlepsze programy antywirusowe wymagają rozszerzeń w wersji płatnej. 

Co istotne, antywirus w darmowej wersji nie jest wcale, wbrew opiniom, mniej skuteczny od płatnej wersji programu, jednakże zabezpiecza tylko wybrane aplikacje, w tym przestrzeń dysku twardego i nie zapewnia ochrony przed atakami phishingowymi ani nie zabezpiecza dodatkowo pól w które wpisujemy hasła podczas korzystania z sieci i logowania się. 

Polecane antywirusy – Wersja Box domowa

Antywirus na laptopa w wersji Box działa w zewnętrznym urządzeniu i posiada własny system, monitory, skanery itp. Anty wirus po konfiguracji tworzy na domowym komputerze własną sieć i obejmuje ją ochroną. To alternatywa dla subskrybowania antywirusa. Opcja Box to obecnie dla wielu użytkowników najlepszy antywirus płatny z możliwością ochrony urządzeń Smart Home lub w standardzie – komputerów, routera itp. Box posiada też dodatkowe właściwości w zakresie rozpoznawania witryn phishingowych – od razu po wykryciu zagrożenia informuje o tym właściciela. Co ciekawe, monitoruje nawet niegroźne, ale cyklicznie występujące zagrożenia, które są np. próbą skanowania zabezpieczeń.

Polecane antywirusy – Wersja Box komercyjna

Dobre programy antywirusowe płatne w wersji Box to również Norton, który w standardzie chroni urządzenia i prywatność w sieci na wielu poziomach. Pomaga wykryć zagrożenia z sieci, daje ochronę za pomocą szyfrowania takiego jak stosuje system bankowy w trakcie  łączenia się z sieci Wi-Fi lub Secure VPN w domu i poza nim oraz monitoruje komunikację między komputerami w sieci. Dodatkową opcja jest kopia zapasowa w chmurze. Ten ranking programów antywirusowych warto uzupełnić też o ESET NOD32 Antivirus z aplikacja dla kontroli rodzicielskiej na androida i nową wersją programu. 

Polecane antywirusy – Subskrypcja

Najlepszy antywirus z subskrypcją dla mniej wymagających komputerów, np. w domu zapewnia proste skanowanie i podstawową ochronę przed atakiem złośliwego oprogramowania. 

Do zapewnienia skutecznej ochrony czasami wystarczy już bezpłatny antywirus (Promocja, jaką czasem oferują sklepy internetowe składnia jednak do szukania lepszych wersji za atrakcyjną cenę – np. wówczas, kiedy przechowujemy ważna dane na komputerze).Dla osób, które szukają szybko coś darmowego dla komputerów Mac w 2020 roku poleca się m.in. Avirę – z dodatkowymi funkcjami. W wersji Mac warto sprawdzić też działanie wersji z kontrolą rodzicielską i oprogramowaniem wagi lekkiej.


powróć do artykułów